Okna - jakie kupić, z PCV czy z drewna.

Urządzając budynek użytkowy, prędzej czy później każdy inwestor stanie przed dylematem wyboru właściwej stolarki okiennej. Czasami wydaje się, że trzeba jedynie zamówić jakiekolwiek okna i umieścić je w przygotowanych wcześniej otworach okiennych, jednak jeśli mają służyć długie lata, to powinny spełniać wszelkie ściśle określone parametry. Pierwszym jest rozmiar oraz kształt wybranych okien, które zawsze powinny być dopasowane do całego wyglądu budynku. Musimy także dopasować kolor ich ram, tak, by kompleksowo komponowała się z kolorystyką elewacji i pozostałymi elementami wykończenia. Niestety estetyka to nie najważniejsze co powinno charakteryzować profile okienne warte montażu w danym budynku. Właściwie dobrane okna muszą chronić wnętrze budynku przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego tak istotna jest ich szczelność. Zabezpieczają też przed hałasem, musimy więc zwrócić uwagę na klasę izolacyjności akustycznej.
Standardowe okno składa się z kilku części, o których jakości decydują zwłaszcza materiały, użyte podczas produkcji. Najczęściej używane to drewno, o lepszych parametrach, ale i droższe, oraz popularniejsze i stosunkowo tanie PCV. Okna z plastiku charakteryzuje niewątpliwie wiele zalet, są szczelne, niekłopotliwe do umycia i w pełni odporne na wilgoć. Są jednak wrażliwe na zmiany temperatury, a pod oddziaływaniem ciepła ramy mogą zmieniać rozmiary co ma może utrudniać zamykanie i otwieranie. W przypadku pęknięcia okna, nie nie da się go skleić, naprawić, tylko niezbędna będzie wymiana całości stolarki okiennej.
Tak uciążliwych wad nie będą miały modele zrobione z wyselekcjonowanych rodzajów drewna. Można spokojnie twierdzić, że montując je, gwarantujemy sobie brak awarii nawet przez 50 lat. Drewno jest materiałem całkowicie ekologicznym, o potwierdzonych właściwościach izolujących, a zrobione z niego profile na pewno nie wpuszczą do budynku chłodu i wilgoci. Ponadto nie ulega rozszerzeniu pod działaniem wysokiej temperatury, dzięki temu, że profile są wykonane z listew łączonych warstwami, o specjalnie dobranym układzie słojów. Produkuje się je w niemal dowolnym kształcie, dlatego błyskawicznie można zrealizować wszystkie indywidualne zamówienie zgodne z wymaganiami odbiorcy. Profile drewniane posiadają jednak pewne wady, a najważniejszą jest konieczność częstej konserwacji. Należy je zabezpieczyć lakierem bezbarwnym, a znalezione ubytki w drewnie natychmiast usuwać. Istotną zaletą jest to, że nawet, jeśli ulegnie zniszczeniu jedna rama, to będzie możliwość wymiany na nową w miejsce uszkodzonej.

Źródło: artservice okna pasywne