Praktyczne wykorzystanie wolnej powierzchni mieszkania.

Niemal każdy z nas musi mieszkać, nawet z liczną rodziną, w małych lokalach, w których najtrudniejsze jest pełne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Pozwala to przede wszystkim uniknąć przykrego poczucia zagracenia, ale też korzystanie z takiego pomieszczenia, jak kuchnia, o niewielkim metrażu. Niewątpliwie jest ono najczęściej używane w każdym mieszkaniu, i jego wyposażeniu winniśmy poświęcić szczególną uwagę.
Najlepsza droga do wymarzonej kuchni, spełniającej wszystkie potrzeby pani domu, to właściwy, starannie przemyślany projekt. Niewielki metraż wymaga zaplanowania położenia niezbędnych mebli oraz pozostałych części wyposażenia. Praktyczne wykorzystanie królestwa pani domu możemy szybko powiększyć łącząc ją np. z sąsiednim salonem, dzięki usunięciu oddzielającej je ściany. Jest to bardzo proste, ale powinniśmy koniecznie dowiedzieć się, czy ściana do usunięcia nie jest ścianą nośną. Taką samą ilość dodatkowego miejsca możemy zyskać, dostosowując ilość i rozmiary mebli. Dostępne w salonach meblowych typowe zestawy, nie zawsze sprawdzą się w małych kuchniach i dlatego wartym rozważenia rozwiązaniem są te, wykonane na prywatne zamówienie klienta. Zestawy meblowe na wymiar można szybko dopasować do faktycznych potrzeb, mając możliwość decydowania w tym przypadku absolutnie o każdej części. Rozrysowując projekt, możemy wybrać zarówno ilość szafek oraz półek, jak i ich również ich wymiary, które w tej sytuacji powinny być mniejsze od standardowych. Nie wolno jednak z tym przesadzić, bo szybko może się okazać, iż na zbyt wąskim blacie nie uda się przygotować obiadu dla rodziny. Niewielkie pomieszczenie kuchenne wymusza na nas także rezygnację z zabudowy aż po sam sufit. Wysoko umieszczone szafki, jak również te o za bogato zdobionych frontach zbyt przytłaczają i jak najszybciej trzeba zastąpić je lżejszymi modelami, z efektownym oszkleniem, dającym korzystne poczucie optycznego powiększenia wnętrza.
Projektując niewielką kuchnię, będziemy musieli się też pogodzić z niemożnością zabudowy kuchenki i piekarnika, choć ta sytuacja powoli ulega zmianie i wielu producentów ma w ofercie modele o zmniejszonych rozmiarach, idealne do małych mieszkań w bloku. W kwestii kolorystki ścian i mebli, to musi w jasnym odcieniu, a ważnym elementem, jaki powinno się wymienić są typowo otwierane drzwi kuchenne. Warto je zastąpić bardziej funkcjonalnymi przesuwnymi, nawet futurystycznym modelem o skrzydle drzwiowym chowanym wewnątrz ściany.